O projektu

Katechismus21 je inspirován projektem New City Catechism, který vznikl ve Spojených státech jako projekt zastřešený aliancí The Gospel Coalition. Původní anglický text vychází z historických reformačních katechismů a je upraven pro soudobého čtenáře. U jeho zrodu stál Timothy Keller, který jej spolu s Samem Shammasem připravil pro Redeemer Presbyterian Church v New Yorku (2012), jehož je Keller, známý apologeta a autor řady knih, známých i u nás, zakladatelem a pastorem.

New City Catechism vzbudil mezi americkými evangelikálními církvemi velkou pozornost a dnes jej užívají stovky sborů, šíří se i po sociálních sítích. Záměrem autorů bylo nabídnout jej jako nový výukový nástroj pro jednotlivce, sbory a rodiny. Jeho filosofii a možnosti využití, i zamyšlení na „ztraceným uměním katecheze“ vysvětlují autoři v sekci ÚVOD.

* * *

Katechismus21 je pokusem převést New City Catechism do českého prostředí. Vlastní text otázek a odpovědí je převodem z anglického originálu, zkrácené odpovědi určené dětem jsou odlišeny barevně. Ke každé z 52 otázek a odpovědí je připojen biblický odkaz a krátký psaný komentář, vybraný z teologické literatury, dostupné v češtině (která může být vhodným podkladem pro hlubší studium). Postupně budeme jednotlivé otázky doplňovat i krátkými videokomentáři, jejichž prostřednictvím by současného českého člověka oslovili soudobí evangelikální vedoucí či teologové.

Naší touhou je, aby Katechismus21 se stal inspirací napříč evangelikálními církvemi v naší zemi. Nabízíme jej jako materiál k přemýšlení či studiu. Nedomníváme se, že naše odpovědi jsou ty jediné správné, a jistě by bylo možno doplnit i řadu dalších otázek. K většině otázek lze také říci ledacos navíc či jinak, nalézt přiléhavější ilustraci, doplnit jiný pohled, sáhnout po jiné literatuře. Jistě to není „poslední slovo“, kterým se církev snaží vzdělávat sebe sama a oslovovat svět. Ostatně, jak píše v ÚVODU ke „svému“ katechismu Tim Keller, v průběhu církevních dějin katechismy stále průběžně vznikaly. Zdálo se naléhavé a potřebné, aby na nich církve pracovaly pro svou vlastní potřebu, které se také v čase vyvíjela.

Uvítáme proto vaši spolupráci i pomoc při dalším rozvoji projektu, kritickou reflexi, postřehy, komentáře, i zkušenosti s užíváním katechismu. Více o nás a kontakty na nás naleznete v sekci KONTAKT.

* * *

„Je nějaký důvod studovat dnes stará reformační vyznání? Proč by si měl člověk myslet, že nalezne něco teologicky cenného, prokoušeli se starobylým teologickým textem? Což od té doby neuplynulo už tolik vody, což od těch časů není naše poznání už mnohem dál, což nejsou mnohé tehdejší názory už dávno překonány? Ano, některým věcem dnes možná rozumíme lépe. Nicméně, pravda nezastarává – a co bylo pravdou tehdy, jistě jí je i dnes. Což takhle prověřit si četbou, čemu vlastně věřím a jak tomu rozumím já a proč vlastně? Nuže, vezmi a čti a přesvědč se sám!“

David Floryk, září 2015

Facebook  Facebook

Twitter  Twitter